Pivní lázně


Vývoj
Pivní lázně se rozvinuly teprve před pár lety a klasické horké lázně jsou obohaceny o chmelový a bylinný extrakt. Pivní lázně mají svůj původ už ve starověku, ale první moderní lázně vznikly v Německu. Odtud se pak rozšířily do celého světa, včetně České republiky. U nás vznikly první lázně v Chodové Plané v roce 2006. Od té doby vzniklo více než dalších 20 pivních lázní a nové neustále přibývají. Výstavby lázní využívají zejména malé pivovary, které se tak snaží přilákat více zákazníků a zvýšit poptávku. V České republice, ale i v sousedním Německu a Rakousku si pivní lázně získaly velkou oblibu.

Průběh a účinky
Koupel probíhá ve vaně, kdy voda je obohacená i o pivo, většinou vlastní značky, daného pivovaru. Koupel trvá až 30 minut a teplota vody se pohybuje kolem 35 stupňů Celsia. Poté následuje zábal a odpočinek, který také trvá přibližně 30 minut. Pivní lázně mají velmi pozitivní účinky na lidský organismus, působí příznivě na cévní soustavu, kdy dochází k aktivaci krevního oběhu, pozitivní vliv má lázeň také na uvolnění svalů a prohřátí pokožky. Pivo působí i proti ekzémům a akné a má pozitivní vliv na celkovou regeneraci pokožky a přispívá k jejímu vyživení.

Pivní lázně v České republice
V České republice najdeme pivní lázně například v lázeňském městě Karlovy Vary, v Rožnově pod Radhoštěm, v Poděbradech, v Českých Budějovicích či v Plzni.
Cena záleží na jednotlivých lázních i procedurách, ale pohybuje se zhruba v rozmezí od tisíce do dvou tisíc korun za jednu osobu. Pokud je vás více, je většinou nabízena možnost dvou kádí a maximální kapacita bývá čtyři osoby pro tyto dvě kádě.

Řada lázní nabízí i vícedenní pobyty s několika procedurami během jednotlivých dní. Vyzkoušet tak můžete několik druhů nebo pivní lázeň zkombinovat i s klasickými masážemi. V nabídce je většinou ochutnávka místního piva či večeře v restauraci a často také prohlídka místního pivovaru i s průvodcem.