STANE SE TO, KDYŽ TO ČEKÁTE NEJMÉNĚ

…třeba o Vánocích, jarních prázdninách, když máte odjet za známými, anebo „nedejbože“ o velkých prázdninách v létě.

NENÍ TO TAK, JAK TO Z POČÁTKU VYPADÁ
Vše začne nenápadně rýmou, pokašláváním a v mnoha případech i zvýšenou teplotou či bolestí hlavy. A pak se to stane:  „Maminko, mám na břiše nějaké štípance“.

NE TAK OBYČEJNÉ ŠTÍPANCE
Neštovice–  Tak je to! …a dalších minimálně čtrnáct dní v háji. Pokud máte doma více dětí, které ještě tuto svědivou nepříjemnost neprodělaly, můžete si být téměř stoprocentně jistí, že jí budou mít všichni. V lepším případě současně, v tom horším pěkně postupně za sebou. To se vám pak pobyt doma s nemocnými dětmi protáhne třeba i na měsíc a déle. Nezbývá, než se vyzbrojit trpělivostí, hromadou knih, pohádek a her a také nezbytným BETADINEM. Tato dezinfekce neštípe a neštovice se po ní pěkně hojí. Jen pozor! Jelikož má hnědou barvu, hrozí zabarvení oblečení, povlečení a všeho okolo. Naštěstí jde bez problému vyprat.

Samozřejmě ke zmírnění svědění a k lepšímu zasychání puchýřků můžeme zvolit i dříve hojněji propagovaný tekutý pudr. V dnešní době se však od něj již upouští. Na noc je dobré dát dětem nějaké antihistaminikum v podobě kapek či prášků, aby se zbytečně nebudily a neškrábaly a pokud je to třeba, také léky proti bolesti a horečce. Z rozškrábaných neštovic pak mohou zůstávat na kůži jizvičky, proto dbejte na to, aby se děti příliš neškrábaly, aby nedošlo k zanícení a infikování ran.

CO ŘÍKAJÍ MOUDRÉ HLAVY
Nejvíce náchylné tomuto virovému onemocnění jsou děti ve věku od tří do desíti let. V tomto věku, je velká pravděpodobnost, že se děti tímto virem (herpes virus HHV-3) nakazí, zpravidla to bývá ještě v období „školkové“ docházky. U malých dětí nemoc probíhá zpravidla bez problémů, avšak u pubertálních jedinců a dospělých může mít toto onemocnění komplikovaný průběh.

Pozor také u těhotných žen, novorozenců a jedinců s oslabenou imunitou. Virus se šíří kapénkovou infekcí i přímým kontaktem s nakaženou osobou. Proti této nemoci je možná také vakcinace, která je účinná téměř na 90%. Chrání proti onemocnění a stoprocentně proti nežádoucím komplikacím z něj.
 
Ve většině případů mají neštovice velmi hladký průběh a zvládnete je doma sami. Pokud však máte pocit, že se něco komplikuje, raději se poraďte se svým lékařem.