Koňské stezky

Jízda na koni je překrásný sport. Aby taky ne. Kůň je zvíře, které člověka nepřestává fascinovat. Tuzemský cestovní ruch ve snaze obstát před zahraniční turistikou se vyznačuje vysokou mírou zážitkovosti. Jednu z těch smysluplnějších aktivit představuje koňská turistika.

Dnes si v oblíbených turistických lokalitách běžně můžete zaplatit cestu na koni a za doprovodu zkušeného průvodce si prohlédnout malebnou krajinu z koňského hřbetu a každý si jistě vzpomene na slavné přísloví o tom, že nejkrásnější pohled je z hřbetu koně. Jízdáren a farem, které nabízejí tento zážitek, naleznete v celé republice celé množství a kontakty naleznete na internetu. Je třeba ovšem mít na paměti, že o jízdy na koních bývá velký zájem a proto je vhodné si s předstihem rezervovat čas.

O tom, jak ušlechtilé zvíře je kůň, svědčí také obliba a efektivnost hipoterapie, kdy je kůň využíván k fyzioterapeutickým účelům a to i u velmi těžce hendikepovaných lidí, kdy dochází často zároveň díky přírodnímu prostředí a kontaktu se zvířetem také k podpoření zdravé psychiky hendikepovaného.
 

Zkvalitňování trasování

S rozvojem koňské turistiky dochází ke zkvalitňování trasování a značení jezdeckých tras, takže se můžete kromě turistických, cyklistických nebo běžeckých tras setkat i s jezdeckými. Jezdecká značka má bílé pozadí a uprostřed vyplněný kruh. Součást tras tvoří stanice, které umožňují ustájení a občerstvení.

Koňská turistika neboli hipoturistika bývá často poměrně kvalitně podporována v rámci regionu, ale meziregionální přesah funguje už méně a informace o stezkách byly roztříštěné a proto je neocenitelná práce dobrovolníků, kteří tento deficit kompenzují a poskytují turistům dostatek informací na internetu.

Možná Vás napadne, že koňské stezky se Vás netýkají a jsou určeny jen pro majitelé koní a koňských farem. Sice byste se rádi vydali na vandr ne po svých, ale na koni, jenomže Vám chybí to podstatné a totiž kůň.
Ale ani toto dnes nemusí představovat ten hlavní problém. Některé koňské stáje, jízdárny nebo farmy nabízejí zájemcům pronájem koně, o kterého se můžete starat, jako by byl Váš.

Pokud pronájem koně je nad Vaše možnosti a občasný jezdecký výlet poskytuje příliš málo prostoru pro Vaši „koňskou“ seberealizaci, možná byste rádi chodili pomáhat do koňských útulků nebo koňských domovů důchodců, kde byste mohli spojit koníček s dobrým skutkem.