Důchod prožitý v práci

Dnes už rozhodně neplatí to, co dříve. Idylický obrázek prarodičů, hrajících si se svými vnoučaty, je k mání stále méně a méně. Většina českých důchodců si totiž užívání podzimu života moc dovolit nemůže a naši potomci si s hlídáním svých dětí musí poradit sami. Nakonec i u nich se posouvá rodičovský věk a budou muset déle pracovat, aby svoje děti uživili.
 
Peníze a zase peníze
Dnešní důchody nejsou v průměru o moc vyšší než pouhých deset tisíc korun, ale nájmy, služby, potraviny a léky o mnoho dražší. A tak lidí v důchodu je zaměstnáno stále více, loni dokonce již pracovalo 126 tisíc lidí starších šedesáti let. Lidé chodí do práce často i přes nalomené zdraví a snaží se našetřit na dobu, kdy již nebudou moci opravdu pracovat. Vydržet co nejdéle, to je trend dnešních důchodců.

A co penzijní spoření?
Pravda, lidé si na penzijním spoření spoří třeba dvacet let a tyto uspořené peníze by měly pokrývat část nákladů v důchodu. Ovšem není tomu tak, protože výše úložek není velká a nepomůže příliš ani příspěvek od státu. Lidé mají po tak dlouhé době na účtu sotva dvě stě tisíc, což mnoho není. A tak ani penzijní spoření penzistům trn z paty nevytrhne.
 
Odejít nemůžou nebo je naopak nechtějí
V mnoha profesích roste málo nových kvalifikovaných sil. Největším příkladem je školství, ale také v zemědělství, u zedníků a různých technických oborů to nemá za ty starší kdo převzít.
Jinde zase naopak vládne móda mladých pracovníků, hlavně v ekonomických odvětvích a bankovnictví, a tak se staršími se již nepočítá.

Nejdůležitější jsou však opět peníze! 
I když v důchodovém věku, jsou nenahraditelní ve své kvalifikaci a dlouholetých zkušenostech. Ale především se již vypracovali k nejvyššímu tarifnímu platu.

A naopak, když nemohou senioři pokračovat v práci, na kterou mají kvalifikaci, pracují externě nebo si ještě zařídí živnost.