Jak si udržet zdravé ledviny?

Statistiky hovoří jasně: zánět dolních močových cest prodělá alespoň jednou za život každá druhá žena! To znamená, že je toto nepříjemné onemocnění spojené s bolestí v podbřišku a pálením při častém močení, tak časté jako například kašel nebo rýma. Muži jsou díky delší močové trubici k tomuto onemocnění méně náchylní. Ve velké většině případů je zdrojem infekce bakterie Escherichia coli, která je běžně součástí střevní mikroflóry a plní důležité funkce při trávení. Jenže dojde-li k jejímu přenosu z konečníku do močové trubice, začne zde „páchat“ škodu.
Jak poznáte, že se jedná o zánět močových cest?
obrázek ledvin
Zpočátku můžete mít pocit, že jste jen prochladli. Trápí Vás totiž častější močení, ale v menším množství. Většinou se přidá i pálení nebo i bolest za stydkou sponou. Při prudkém zánětu může žena dokonce mít v moči i krev. V tomto případě je již nezbytné okamžitě navštívit lékaře a zahájit účinnou léčbu. Pokud jsou Vaše obtíže mírnější, můžete se nejprve pokusit infekci zaléčit sami doma. Základem je zůstat doma v teple a vypít alespoň 2,5 litru tekutin.
červené bobule
Velmi vhodným nápojem jsou teplé čaje, prodávají se i směsi vhodné při urologických obtížích. Dále se doporučuje užívat výtažky z brusinek.  Pokud však obtíže neustoupí po maximálně třech dnech, vydejte se k lékaři. Lékař Vás prohlédne a provede vyšetření moče. Pokud lékař to lékař uzná za nutné, nasadí Vám léčbu antibiotiky. Pokud trpíte záněty močových cest opakovaně, měli byste absolvovat i další vyšetření, například sonografické či CT.
laparoskopie a lékaři
Pozor na zánět ledvin!
Neléčené či nedoléčení infekce močových cest mohou vést až k zánětu ledvin! Ten se projevuje tupou bolestí v oblasti beder, dále se většinou objeví horečka, zimnice a celková zchvácenost. V tomto případě již domácí léčba nepomůže a vy musíte navštívit oddělení urologie či nefrologie. Jako první je třeba ultrazvukovým vyšetřením vyloučit zhoršený odtok moče z ledvin. Pokud se jedná o nekomplikovaný zánět ledvin, dostanete antibiotika a budete muset dodržovat dietu a celkem přísný klid. Onemocnění ledvin jsou někdy velmi závažná, a tak je třeba ledviny pečlivě chránit!