Voda na zahradě

Jestliže máte na zahradě u domu nějaký dvorek, můžete zde vytvořit vodní koutek v mnoha podobách, například:
o   nevelikou vodní plochu v ptačím pítku
o   malé okrasné jezírko
o   rozlehlou hladinu zahradního bazénu na koupání
o   tenké pramínky vodotrysku
o   studnu
o   zahradní sprchu
japonské zen zahrady

Chladivé osvěžení v létě

Pokud jste majiteli poměrně veliké zahrady a jste nadšenými plavci, můžeme si a zahradním prostoru vybudovat vlastní bazén.
o   Anebo je možné si namísto klasického bazénu vybudovat na zahradě takzvané koupací jezírko. To má hned několik výhod, a to, že svým přírodním vzhledem lépe zapadá do prostředí zahrady. Více totiž připomíná přírodní vodní plochu, která je na březích obrostlá rozličnou vegetací. Navíc má takové koupací jezírko svoji samočistící funkci, není tedy třeba používat bazénovou chemii. Mimoto může být takové koupací jezírko zároveň okrasným prvkem na vaší zahradě po celý rok.
o   Dalším letním osvěžením se může stát také zahradní sprcha. Postačí pouze malý prostor na zahradě, pevný a rovný podklad a nakonec přívod vody. Přidáte-li ke sprše na zahradě pevnou, anebo přenosnou zástěnu, může vám přes léto sprcha sloužit jako běžná sprcha v koupelně.
kašna s andělíčky

Studna

Někdy se na zahradách u domků a chalup zachovaly funkční studny. Můžeme jim poskytnout efektní vzhled z roubeného, nebo i kamenného obložení. Jako atraktivní dekorace zde poslouží i pěkná stříška nad studnou. Na závěr studnu doplňte volně vysazenými, anebo hrnkovými květinami. Vytvoříte si tak zákoutí, které se stane dominantou a zároveň kouzelnou oázou vaší zahrady.
o   Zrovna tak pumpa, ať už je funkční, nebo pouze jako dekorace v zahradách. Dáte-li pumpě nový nátěr a opatříte zavěšeným květinovým košíkem, bude se na zahradě krásně vyjímat.
o   Jako praktická se jeví i dříve často používaná, kovová či kamenná výlevka na venkovní stěně domu.