Pěstujte rýmovník a zatočte s rýmou

Je pravdou, že někdy je prostě naprosto nezbytné užívat léky. Ale běžné nachlazení nebo rýmu nemusíme nutně řešit léky s lékárny, je lepší spolehnout se na přírodu. Ta je opravdu všemocná a nabízí nám řadu řešení, při různých obtížích. Na nachlazení j nejlepší zázvor a šípek, to víme snad všichni. Ale víte, že s nepříjemnou rýmou vám pomůže nenápadná rostlinka, které se říká rýmovník. A jak už název napovídá, na kapky a spreje z lékárny můžete zapomenout. Rýmovník je na rýmu jako dělaný, zatočí s ní a pomůže dospělým i dětem. Pěstovat si ho můžete doma na okně v květináčku a budete ho tak mít vždy po ruce. Na podmínky pěstování není nijak zvlášť náročný a velmi rychle se rozrůstá. Kdo jednou vyzkouší jeho účinky, nedá na něj už nikdy dopustit.

krabička s kapesníky

Pokud máte doma na okenním parapetu ještě trošku volného místa, rozhodně ho rezervujte pro rýmovník. Nebudete litovat. I když podle názvu, jde o rostlinu, která pomáhá při rýmě, jeho využití pro zdraví je daleko rozsáhlejší. Rýmovník opravdu dobře roste, pokud máte známého, který rostlinku už doma má, požádejte ho, aby vám jeden lístek věnoval, nechejte ho ve vodě zakořenit a poté zasaďte do květináče s hlínou. Pokud tuto možnost nemáte, vůbec nevadí. Malý rýmovník si můžete koupit. V kamenné prodejně i na internetu ho jistě najdete.
knihy pod čajem

Jak se o rýmovník starat a na co všechno ho můžete využít

Rýmovník je opravdu nenáročný moc toho nepotřebuje. Líbit se mu bude někde, kde je dostatek světla. Nejlépe na parapetu u okna. Zalévat ho není nutné moc, ale nesmíte na něj ani zapomínat. Vody potřebuje tak akorát, stačí běžná zálivka jednou týdně. Nejlepší je ho zalít, když uvidíte, že hlína začíná vysychat. Rostlina, které se dobře daří, bude mít krásně světlou a jasnou zelenou barvu. Při rýmě stačí, když si utrhnete jeden lístek, rozmělníte ho v prstech a pak si k němu budete co nejdéle čichat, nebo můžete kousek strčit opatrně do nosu a chvíli ho tam ponechat. Pro děti bude lepší, když jim na rýmu z něj uvaříte čaj. Postačí jeden lístek, který zalijete horkou vodou a necháte asi 10 minut vyluhovat. Čaj oslaďte medem a přidejte pár kapek citrónu. Uvidíte, že se dětem nebo i vám brzy uleví. Pomáhá ale i jinde.
přisátý komár
Šťáva z listů
působí jako dobrá dezinfekce na drobná poranění, po bodnutí hmyzem nebo na spáleniny. A jako bonus, vám tato rostlinka, v létě při otevřeném okně pomůže s odháněním nepříjemných a otravných komárů. To je dost důvodů, proč si ji domů pořídit. Zkuste ji a uvidíte sami.