Zahrádka vyčistí hlavu

Abychom si mohli sami něco vypěstovat, nemusíme být majiteli ovocného sadu nebo obrovské zahrady. Pěstovat se dá naprosto všude. Stačí k tomu vhodné místo.
o   Jestliže máme balkón, máme vyhráno.
Podle toho, jak máme budoucí zahrádku situovanou, budeme také vybírat vhodné rostliny.
·        Jestliže je balkón na jižní straně, máme velkou šanci, že budeme na konci léta sklízet krásně červená rajčata.
·        Pro ušetření místa je vhodnější volit rajče keříkové, které má sice menší plody, ale zato jsou sladké.
sazenice rajčat
Je potřeba vše připravit do začátku května, kdy už se na trhu objevují první sazeničky. Pokud máme více času a chceme zažít trochu dobrodružství, raději zakoupíme semínka. Je to úžasný pocit, když se nám po několika dnech začnou ze země klubat první sazeničky. Abychom v nich neměli zmatek a šly dobře přepichovat, je dobré zasadit každé semínko zvlášť. Nemusíme mít žádné speciální zahradnické vybavení. Stačí si nějakou dobu schovávat kelímky od jogurtů a pak je prostě na předpěstování použít.

Až se konečně vyklubou

Odrostlé rostlinky zasadíme do květináče tak, aby byly ve větší hloubce. Je lépe nechat je pod střechou a raději je zalévat, nežli je nechat napospas povětrnostním vlivům. Déšť, který by neustále kropil listy, by nám mohl naše rajčata poničit.
·        Rajče je velice náchylné k houbovým onemocněním.
K rajčatům se dobře hodí i papriky, které pěstujeme stejným způsobem. Zbylo ještě trochu místa? Na balkónové zábradlí můžeme zavěsit truhlíky, ve kterých nám zavoní bylinky.
Pěstovat můžeme
–         bazalku
–         majoránku
–         estragon
–         mátu peprnou
–         a další druhy voňavých přísad do různých jídel.
sázení květin
Jestliže je náš balón situovaný na sever, rozhodně se rajčata nedoporučují, protože by nedostatkem slunečního svitu neuzrála.Severní strana je spíše vhodná pro rostliny, u kterých se zpracovává jejich zelená část. Doporučuje se pažitka, petrželka, řeřicha nebo meduňka.