Sladké, suché nebo růžové. Vyznáte se v afrických vínech?

V nabídce na trhu najdeme vína červená i bílá, také růžová, šumivá a lahodná likérová. Světová vinařská mapa je prakticky zahlcena nekonečnou škálou vinařstvím, která vyrábějí nová i tradiční vína, přesto má každý region svá specifika. Značení na etiketách, výběr odrůd, podmínky pro pěstování i sklizeň samotná člení základní vína do různých kategorií podle barvy, odrůdy i ročníků.
etikety na láhvích
·         Asi nejznámější Sauvignon Blanc,  je suché, bílé víno, jehož chuť je svěží s nádechem limetky a zeleného pepře. Stejně tak vůně po chřestu každého milovníka vína okouzlí.
·         Chardonnay je bílé víno zařazené mezi vína suchá, s klasickou ořechovou chutí a jemným nádechem po citronech. Také meloun a tropické ovoce je z chutě znát. Podává se převážně k těstovinám a drůbeži, ale labužníci nepohrdnou ani mořskými plody.
·         Víno Lyra Vega patří mezi limitované edice, kdy bylo vyrobeno pouze čtyři tisíce lahví, každá se svým číslem. Vlastně se jedná o směs vín Petit Verdot a Shiraz, tím se vyznačuje aromatickou vůní po černém rybízu, která se snoubí s vanilkovým nádechem. Osmnáct měsíců zrání v dubových sudech z Francie se zasloužilo o aroma marmelády a borůvek. Prostě víno pro opravdové gurmány.
·         Likérové víno Red Muscadel je výborné samo o sobě, ale hodí se především k sýrům a těstovinám. Má intenzivní chuť včelího vosku, která se snoubí s ovocem a zvláštní oranžovo červenou barvu.
·         Noveau je název pro jemně sladké bílé víno, jehož název nese francouzské slovo „nuvo“, jenž znamená v překladu něco nového. Jeho světle žlutá barva zaujme i neznalce a vůně po ovoci lahodí čichovým buňkám.
·         Červené, suché víno Pinotage voní po divokých malinách a rybízu spolu s muškátovým oříškem. Hodí se ke grilovanému i dušenému masu, ale také k pizze.
·         Shiraz je také suché červené víno, ovšem jeho vůně je pikantně kořeněná po sušených švestkách, skvěle se hodí ke zvěřině a pečenému masu.
láhev a korek
·         Růžové víno plné chutí po tureckém medu a jahodách, to je Rosé. Jedná se o směs odrůd Pinotage a Morio Muscat spolu s Chenin Blanc.
·         Pak je také k mání svěží a šumivé víno Brut, vyznačující se výraznou chutí hroznů s energetickým šuměním. Je určeno pro výjimečné okamžiky.
·         Hrozny na šumivé víno Sparkling Rosé se sklízejí brzy v sezoně, aby byly co nejvíce čerstvé. Přetrvávají tak slunečné ovocné chutě a víno získává výjimečnou kvalitu.