Nezatracujte nevinná semínka


Rostliny se na světě samozřejmě mimo jiné rozmnožují. Není na tom nic divného, protože nebýt toho, dávno by tu žádné nerostly. Ovšem ne vždy je osud jejich semen ponechán čistě jejich osudu, ne vždy rozhoduje jenom příroda o tom, zda některé semeno vzklíčí a zda z něj něco bude. A co to bude. Někdy to ovlivňujeme třeba i my lidé. A to tím, že to, co chceme, sami sejeme, abychom z toho vypěstovali to, co očekáváme.

konopný porost

Každý, kdo chce něco pěstovat, si prostě pořídí příslušná semena, vytvoří dokonalé nebo aspoň nějaké podmínky k růstu a čeká, až se dočká. Jenže zatímco má pro toto veřejnost někdy pochopení, jindy je proti. A někdy je také ve svých názorech nejednotná.

Když si někdo například vypěstuje na zahradě mrkev nebo na poli obilí, nikdo nic nenamítá. Ale když si někdo pořídí semena marihuany a začne někde pěstovat konopí, to už je poněkud jiná. Někomu z nezúčastněných je to jedno, někdo tomu fandí a je netajeným podporovatelem legalizace, a někdo je proti tomu s odůvodněním, že drogy jsou něco, co je jednoznačně a pouze na škodu. A někdy se takzvaně hážou do jednoho pytle všichni, kdo si konopí pěstují. Hned jsou bráni jako narkomani nebo distributoři drog, kteří jsou zavrženíhodní. A někdy se při tom dočista zapomíná na to, že konopí, to není jenom marihuana, která pomáhá vymývat choré nebo naivní mozky. Že je to třeba i rostlina, která se dá pěstovat z estetických důvodů, že má tato určité léčebné účinky nebo se z ní dá vyrábět látka a podobně.

listy konopí

Když tak narazíte na prodejce konopných semínek, neměli byste si hned myslet, že jde o drogové dealery, neměli byste hned kontaktovat policii, podávat trestní oznámení a rozčilovat se. Protože legální prodej je jedinou nadějí na to, že se právě z těchto semen nakonec drogy nestanou. Výrobci a prodejci drog zůstávají raději někde ve stínu a ani případný zákaz prodeje těchto semen by je neovlivnil, protože by je stejně sehnali.

A tak nechme zájemce, ať si tu tato semena kupují a pěstují si konopí. Dokud tím nikomu neškodí, není důvod jim v tom bránit.