Jak po porodu zatočit s těhotenskými kily navíc

Po porodu se tělo vrací do původní podoby více či méně samo, záleží na předchozí kondici ženy a také jejím věku. Pokud kojíte, ve většině případů jdou kila dolů při vyvážené stravě samy, mnohdy i přesto, že si žena dopřává kalorická jídla. Jestliže kojíte, pak byste měla na vyváženou a zdravou stravu dbát tak jako tak, aby miminko dostávalo všechny potřebné živiny. Můžete si i nechat sestavit jídelníček vhodný pro kojící ženy, aby byly vhodně pokryty výživové potřeby miminka i vaše, a vy jste současně pomalu ztrácela kila navíc.
hubnutí ženy
Pokud jde o cvičení, doporučuje se začít po šestinedělí, v případě císařského řezu až po třech měsících a posilovat přímé břišní svaly až po zhruba šesti měsících. Určité protahovací cviky však můžete zahájit již v šestinedělí a po císařském řezu by vám konkrétní cviky měla již v porodnici doporučit fyzioterapeutka. Určitě je dobré se po porodu zaměřit zejména na svaly pánevního dna a na zádové svaly. Než začnete cvičit břicho, je dobré si zjistit, zda nemáte tzv. rozestup břišních svalů. K tomu je pak případně třeba přistupovat pod dohledem fyzioterapeuta, aby se cvičením stav ještě nezhoršil.
Když už jste dostatečně fit po porodu, můžete začít uvažovat nad vhodnou pohybovou aktivitou. Jestliže se do toho chcete pořádně obout, dejte pozor na přílišné přepínání sil. Říká se, zejména pokud jste předtím na takovou námahu nebyla zvyklá, že se může do mateřského mléka vylučovat kyselina mléčná, která může změnit chuť mléka a dítě ho může odmítat. Pořiďte si také kvalitní sportovní podprsenku a myslete na pitný režim!
Pokud nechcete začít navštěvovat posilovny nebo skupinová cvičení, nemáte hlídání, snažte se maximum pohybu zařadit do běžného dne. Nejjednodušší způsob je chůze s miminkem v kočárku nebo nosítku. Můžete si hlídat tepovou frekvenci vhodnou pro spalování tuků. Je to ideální druh pohybu, protože chůze je pro tělo přirozená a po porodu představuje ideální míru zátěže. Navíc pokud máte tendenci nabírat rychle svalovou hmotu na nohách, chůzí si zformujete dlouhé štíhlé svaly. S miminkem můžete posilovat i doma, buď když spí nebo ho klidně využít jako závaží, například při výpadech a dřepování. Můžete si najít různé výzvy a programy na YouTube, stáhnout si aplikace do mobilu a sledovat svůj pokrok! Existují i e-booky a programy přímo pro ženy po porodu a i konkrétně pro ženy po císařském řezu.
žena s kočárkem
Dobrý tip je najít si v okolí cvičení pro maminky s dětmi – s kočárky – například celorepublikový program Fitmami. Tyto lekce představují aerobně-posilovací trénink, který je funkční pro vás a zábavný i pro děti, pokud už jsou v batolecím věku. Můžete tak být spolu, zacvičit si, jako příjemný bonus mohou být nová navázaná přátelství mezi maminkami a jejich dětmi!