Dočkáme se života bez peněz?

Na svět bez peněz se nastupující generace těší. Bude se žít lépe, bezpečněji a levněji? Už teď patříme v bezhotovostním placení mezi první v Evropě. K čemu bychom vlastně měli mít peníze, když všechno se dá zaplatit jen jedním přiložením karty, to už spousta lidí vlastně nechápe. I když statistiky říkají, že u nás placení hotovostí stále převažuje. Inu, jak se říká, všechno má svá pro i proti.
 
S HUDEBNÍ SKUPINOU ABBA VZHŮRU K PRVNÍ SPOLEČNOSTI BEZ PENĚZ
Legendární skupina ABBA ve Švédsku horuje za svět bez bankovek a propaguje ho už tím, že do jejich muzea Vás jeho majitel, bývalý člen kapely Björn Ulvaeus, pustí jedině při bezhotovostním zaplacením lístků. Používání bankovek se ve Švédsku stále snižuje, protože podle webu muzea, ale i téměř všech institucí:
·         bezhotovostní platby jsou efektivnější a bezpečnější
·         bankovky slouží pouze podsvětí, normální člověk se bez nich obejde
·         peníze se využívají pouze k praní peněz a nelegálním obchodům
·         díky technickým možnostem jsou peníze zbytečným přežitkem
 
SEVERSKÉ ZEMĚ PŘÍKLADEM
Spolu se Švédskem také jejich sousedi – Norsko a Dánsko se přidali a ukazují celému světu, jak bude vypadat svět bez peněz. Chystá se odstranění povinnosti obchodníků přijímat hotovost. Už dnes si zde nekoupíte za hotovost ani jízdenku do autobusu. Kartou si koupíte i hamburger na trhu ve stánku a dokonce i časopis u bezdomovců!
 
HROZÍ ZTRÁTA ANONYMITY
Všechno to vypadá jednoduše a pozitivně. Určitá negativa chybějící peníze ale přece jen mají. V podstatě totiž v takové společnosti nic nezůstává anonymního. Stát vlastně diktuje, jak mají lidi zacházet s penězi. Už si neschovají nic do šuplíku, ale jejich majetek bude zcela pod kontrolou. A jak dalece lze věřit bankovnímu systému? Dostalo by se například na všechny, kdyby chtěli zákazníci bank najednou vybrat?