LED zářivky úspěšně nahrazují klasické zářivkové trubice

LED zářivkám se také někdy říká LED trubice. Pracují na principu diodových světelných zdrojů a nahrazují klasické lineární zářivky. Z technologického hlediska lze zjednodušeně tento světelný zdroj https://www.lightpark.cz/led-zarivky/popsat jako diodový pásek, který je umístěn do plastové trubičky, a jeho součástí je i drobný napájecí adaptérek s transformátorem.
Uvnitř kompaktní trubice se nachází bílé LED diody a napájecí zdroj s transformátorem propojuje obě patice této zářivky. Odpadá tedy další mezičlánek, který je charakteristický právě pro klasické zářivky, tzn. startér, tlumivka, anebo předřadník.
světlo svítidla.jpg

Jaké jsou výhody LED zářivek

· na rozdíl od klasických zářivek okamžitě nabíhají – bez zpoždění
· jejich provoz je energeticky úspornější
· jejich svítivost je srovnatelná s běžnými lineárními zářivkami
· nejsou k jejich provozu zapotřebí další podpůrné elektrické systémy a zdroje napájení, zapojují se přímo do sítě 230 V
· ve srovnání s běžnými zářivkami mají delší životnost
· podání barev je u těchto svítidel v přibližně stejných cenových relacích
· vydávají ve srovnání se zářivkami méně tepla
· neobsahují rtuť a žádné jiné nebezpečné jedovaté látky
· zásadní výhodou je, že nejsou vyrobeny ze skla, ale z plastu, a po náhodném pádu na zem, nebo nárazu, se neroztříští na tisíc kousků
· mají tvar lineárních zářivek a tím pádem dobře osvítí i velkou plochu
světlo v ruce.jpg

Každá osvětlovací technika má i své zápory

· není možné u těchto světel regulovat jas
· LED zářivky, jimiž byste rádi nahradili stávající klasické lineární zářivky, je možné do těchto patic nainstalovat pouze za určitých podmínek. Nejprve je nutné odpojit startér a tlumivku, případně elektronický předřadník. Na závěr se musí napájení připojit pouze k jedné straně patice, protože jsou již od výrobce oba konce patic propojené.
· někteří odborníci se přiklání k názoru, že úsporné žárovky a diodová světla zatěžují životní prostředí dokonce víc, než klasické edisonovky. Je to způsobeno tím, že se jedná o náročnější výrobní proces, uvnitř těchto zdrojů je elektronika, ve které často odejdou elektrolytické kondenzátory. Navíc likvidace elektroodpadu zatěžuje přírodu víc, než recyklace surovin z vláknových žárovek.