Kdo podpoří elektromobily?

Elektromobil je automobil na elektrický pohon. Jako zdroj energie využívá akumulátor, který musí být před jízdou nabit. Právě dlouhá doba potřebná k nabíjení, nižší dojezdová vzdálenost a vysoká cena jsou velkou nevýhodou těchto aut.
čerpací stanice
Vize, že bude elektromobil dostupný pro každou rodinu, je ta tam. Vlna nadšení proběhla ještě před hospodářskou krizí, a projevila se především v Americe. Podnikatelé, kteří očekávali rychlý zisk, však obvykle zkrachovali. Odbyt elektromobilů se k dnešku nepřehoupl ani přes 250 000 kusů. A to je tedy hodně málo.

Ovšem dnes, kdy nás straší klimatickou katastrofou, je dost často nasazení elektromobilů příkazem, a tak většina evropských automobilek pod hrozbou vysokých sankcí usilovně pracuje na jejich výrobě. A tak se vyrábí a vyrábí, otázkou ovšem zůstává, zda někdo bude drahá auta kupovat.

V České republice se sice rozjíždějí různé dotace a podpory, ovšem zájem o ně je stále velice malý. Životní náklady u nás stále rostou, hospodářský růst je také velice křehký, nové registrace vozidel sice mírně rostou, ale 80% vozů je stejně firemních. Rodin a domácností, které by si mohli dovolit koupit nové auto, stále ubývá.

A aby státní podpora v prodeji elektromobilů skutečně pomohla, musela by zlevnit každý vůz o půl milionu korun. U nás se ale spíše opatrně rozdává pomoc v drobných, což vede k tomu, že samotný program spolyká peníze a zaměstná úředníky. A výsledky budou chabé a pomohou hlavně bohatším lidem.
elektrický pohon
Bohužel ale touto cestou se Česká republika chystá vydat, aby formálně splnila alespoň nejnižší nařízené cíle. Důkazem toho jsou právě schválené dotace pro státní organizace, obce i kraje. Tyto dotace činí 200 000 korun na PHEV a 50 000 korun pro vozidla na CNG. Tento program vyjde na sto milionů korun, ale bohužel nevyřeší nic kromě bodů pro ministerstvo životního prostředí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup