Jóga

Jóga vznikla už řadu let před naším letopočtem a cvičili ji zejména různí světci jako součást meditace a uctívání boha.
Jóga má řadu pozitivních účinků na naše tělo i vnitřní organismus. Při józe dochází k uvolnění, snížení stresu a úzkosti a ke zklidnění mysli. Při józe si také, díky různým polohám a pozicím, protáhnete celé tělo a také si tělo více zpevníte a je mnohem pružnější. Jóga může také pomoci s různými nemocemi a bolestmi, v některých případech může jóga pomoci i s nespavostí a únavou.

Jóga má v dnešní době několik druhů:

Bikram Jóga – tento typ jógy se provozuje při teplotách až 42 stupňů Celsia a při velké vlhkosti vzduchu.  Díky vysokým teplotám se budete více potit, což vám pomůže spálit více kalorií, ale také zvýšit vaši výdrž a flexibilitu.

Power jóga – power jóga je rychlá a lektoři vytvářejí na jednotlivé hodiny různé sestavy, jednotlivé pozice tedy nejsou prováděné ve stanoveném pořadí. Tento typ jógy také pomáhá spálit velké množství kalorií a je tak hodně praktikován hlavně ve fitness centrech.

Kundalini jóga – součástí této jógy je zejména zvýšení energie v tzv. čakrách a kromě klasických cviků se provádí i dechová cvičení, zpívání či meditace.

Aqua jóga –  tato jóga, jak už název napovídá, probíhá ve vodě, většina cviků se ve vodě provádí jednodušeji, protože voda naše tělo nadnáší, můžeme se tak více soustředit na techniku provedení dané pozice.

Aero jóga – aero jóga je poměrně novinkou a jednotlivé jógové pozice si můžete vyzkoušet ve vzduchu, cviky se provádějí v sítích nebo na různých závěsech a šálách. Síť na tuto jógu si můžete zakoupit a cvičit ji i doma

Restorativní jóga – tato jóga je pomalejší a provozuje se zejména u lidí, kteří se léčí z nějakého zranění, cvičit ji však můžou i zdraví lidé, jóga pomáhá ke zmírnění bolesti kloubů a protažení svalů, protože jednotlivé pozice se provádějí až 20 minut.