Jitrocelová medicína

Jitrocel roste snad na každé louce, poli i lesní cestě, a tak ho můžete snadno sbírat v letních měsících. Dokonce je velmi žádán ve farmaceutické medicíně pro jeho léčivé účinky, takže se již nejenže sbírá ve volné přírodě, ale také se účelově pěstuje.

Léčivé účinky
Jitrocel působí proti kašli a nachlazení, zmírňuje podrážděny krk, a navíc má protizánětlivé a antibiotické účinky, které se využívají při léčbě kožních infekcí, oparů, astmatu, zánětu průdušek, vředových chorob žaludku a tlustého střeva. Navíc jitrocel obsahuje vitamín C, hořčiny, zinek, a enzymy.

Sběr a sušení
Listy jitrocele se sbírají v červnu až srpnu, kdy mají nejsilnější koncentraci léčivých látek. Listy se však nesmí pomačkat ani zapařit, jinak zčernají a vytratí se jejich kouzelná síla. Sušit je můžeme i na slunci, ovšem v nízké vrstvě, aby vyschly co nejrychleji. S listy co nejméně manipulujeme, abychom je nepoškodili. Usušené je skladujeme v prostorné nádobě v suchu a temnu.
Jitrocel je dobře snášen, proto ho můžeme užívat dlouhodobě a pravidelně, bez nežádoucích účinků.

Čaj je vhodný popíjet při nachlazení, angíně, chřipce, zápalu plic, zánětu dýchacích cest, astmatu, při trávicích potížích, ale také pro kuřáky, protože čistí plíce a průdušky, je tedy vhodný jako podpůrný prostředek při odvykací kúře. Čistí krev, ledviny a pomáhá při detoxikaci těla.

Nálev je vhodný jako kloktadlo při zánětech dásní a dutiny ústní, i na bolení v krku při zánětu mandlí. Obklady namočené v nálevu můžeme přikládat na popáleniny, omrzliny, hemeroidy, drobné rány, při bodnutí hmyzem i na zanícená místa.
Recept: 1 vrchovatou kávovou lžičku usušeného jitrocele přelijeme vroucí vodou a necháme 15 minut vyluhovat. Užíváme 1-3x denně vnitřně nebo na obklady.

Sirup usnadňuje odkašlávání, ulevuje při zánětech průdušek a mandlí, i při astmatu. Má čistící účinky a odvádí škodlivé látky z těla. Pozitivně působí na trávicí trakt.
Recept: listy jitrocele omyjeme a napěchujeme do sklenice. Střídavě vrstvíme asi jeden centimetr jitrocele, který posypeme třtinovým cukrem. Každou vrstvu vždy pořádně stlačíme. Nakonec lahev uzavřeme a necháme ji stát na slunném místě, aby listy pustily šťávu a cukr se rozpustil. Pak vše přecedíme a necháme v uzavíratelné lahvi. Skladujeme v lednici, kde vydrží i několik měsíců. Užíváme 1lžičku 3x denně.